Menu

Zmarł Wielki Pisarz - Terry Pratchett

Zmarł jeden z najwybitniejszych twórców fantastyki - Terry Pratchett

– JAK SIĘ NA­ZYWA TO UCZU­CIE W GŁOWIE, UCZU­CIE TĘSKNE­GO ŻALU, ŻE RZECZY SĄ TA­KIE, JA­KIE NAJ­WY­RAŹNIEJ SĄ?
– Chy­ba smu­tek, pa­nie. A teraz...
– JES­TEM ZASMUTKOWANY.
(Terry Pratchett, "Mort")

Przerywamy pracę nad Portalem aby przekazać smutną wiadomość... Dziś zmarł Terry Pratchett, jeden z najwybitniejszych twórców inteligentnej, obfitującej w genialną formę żartu fantastyki.

Urodziony 28 Kwietnia 1948r w Angielskim Beaconsfield, Terry Prattchett napisał ponad 70 książek, z których najpopularniejszą serią pozostaje bez wąptienia "Świat Dysku". Nie jest to co prawda Dungeons & Dragons, jednak świat stworzony przez Terrego zamieszkują rasy znane nam głównie z D&D - jak choćby pocieszny Mimik, żywa skrzynia o imieniu "Bagaż", trolle, wiedźmy i inne. Można by wręcz powiedzieć, że Świat Dysku to takie DnD w krzywym zwierciadle, wzbogacone o niezwykle inteligentne nawiązania do realnego świata.

Na podstawie twórczości autora powstały całkiem ciekawe gry komputerowe (polecam zwłaszcza Discworld I, Discworld II: Missing Presumed...!? oraz Discworld: Noir), oraz próba adaptacji do papierowych gier fabularnych w systemie GURPS. Sam Terry Patchett czuł się fanem gier komputerowych odkąd tylko stały się one dostępne, na ZX Spectrum. Wiemy także, że w późniejszym czasie cenił inteligentne tytuły, posiadające prawdziwą głębię - przypadł mu do gustu zwłaszcza oryginalny Thief.

W 2007 dowiedzieliśmy się o chorobie Terry'ego, rzadkiej odmianie Alzheimera. Pisarz wiedział że umrze. Mając tę świadomość, działał na rzecz zalegalizowania na świecie eutanazji. A jednak mimo pogarszającego się zdrowia wciąż pisał. Ostatnią książkę wydał zeszłego lata 2014 roku w kooperacji z Stephenem Baxterem - "The Long Mars". Była to 3 część serii. Pierwsza część, "The Long Earth" czyli "Długa Ziemia", ukazała się w 2012 roku:

"To pełna niezwykłego humoru, bezlitośnie wciągająca opowieść o światach równoległych i odkryciu, które pozwoli się między nimi poruszać"

W 2008 roku Terry Pratchett, drugi najpopularniejszy autor współczesnej Wielkiej Brytanii, otrzymał tytuł Officera Imperium Brytyjskiego oraz status rycerski, a w 2010 roku zaś własny herb. Wyryty na herbie napis głosi:

"Noli Timere Messorem" (czyli słynne "Don't fear the reaper" - Nie lękaj się żniwiarza)

Autor sprzedał na świecie niebagatelne 70 milionów książek, niezwykle przenikliwym umysłem bawiąc a przez inteligentne spotrzeżenia, wspomagając rozwój kolejnych pokoleń.

W imieniu Swordcoast.pl - Wielki Hołd.

Terry Patchett - Zmarł jeden z najwybitniejszych twórców fantastyki

Skomentuj

Powrót na górę

Nasze Portale